Sosyal ağlardan önce onlar vardı!


İnsanın sosyal bir varlık olması ve sürekli olarak iletişim kurma ihtiyacı hissetmesi, gelişen teknolojinin bu yönde de kullanılmasına neden olmuştur. İletişimin her geçen gün kolaylaşması ve sosyal medya platformlarının varlığının artması, buna delil olarak gösterilebilir. Fakat sosyal medyadan önce insanlar, bu ihtiyaçlarını çok daha samimi bir ortam olan sohbet odaları üzerinden gidermekteydi. Bir zamanlar yoğun olarak kullanılan bu mecralar, günümüzde her ne kadar popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de halen buralarda zaman geçiren, sadık bir kullanıcı kitlesi olduğundan söz etmek yanlış olmaz.

 

SOSYALLEŞMENİN MERKEZİ SOHBET SİTELERİYDİ

1990’lı yılların sonları ile 2000’li yılların başında, insanlar tarafından çok fazla ilgi gören chat, sadece basit bir sohbet ortamı değildi. Burada konuşulan konularda insanlar arasında bir samimiyet vardı ve insanlar bundan dolayı kendilerini rahat hissediyordu. Günümüzdeki sosyal medya araçlarında ise söz konusu samimiyetin en ufak kırıntısı dahi yoktur. Burada yer alan kullanıcıların bir bölümü, karşıdaki insanı kandırmak, dolandırmak ve benzer eylemlerle ona zarar vermek istemektedir. Bu durumun son dönemlerde açığa çıkmasıyla birlikte, bu tür ortamlarda insanların birbirine karşı en ufak bir güven duyması dahi söz konusu olmamaktadır. Herkes birbirine şüphe ile yaklaşmakta ve bunun sonucunda samimi bir sohbet ortamı oluşmasının önüne geçilmektedir.

 

CHAT ALIŞKANLIĞI

Sohbet için geçmişte kullanılan platformlarda farklı odalar bulunurdu. Bu odalar, insanların ilgi alanına göre sınıflandırılır ve böylece insanların kendileri gibi düşünen birilerini bulması kolaylaşırdı. Zaman zaman dostane yapılan konuşmalar, bazen tartışmalara dönüşse dahi, karşılıklı saygı hiçbir zaman kaybolmaz ve bu sayede insanlar için chat kanalları sorunsuz bir ortam olarak işlev görürdü. Bu özelliklerinden dolayı halen geçmişteki alışkanlıklarını devam ettiren ve samimiyeti arayan bir kitle olması, bizleri kesinlikle şaşırtmıyor.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 172 defa

Kategori: Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 10 Eylül 2019

Cevap bırakın