Türkçe Sohbet

Türkçe Sohbet

Yeni Chat Siteleri arasında bulunan SohbetX’in bugünkü Türkçe Sohbet makalesine hoş geldiniz canlar. Bu başlık bana neyi hatırlatıyor, bir bilseniz.. Ben doğma büyüme Hollandalıyım canlar. Annem babam da Türkiye doğma ve büyüme. 18-19’lu yaşlarında buraya geliyorlar. Babam 19 iken, üniversiteyi bırakıp geliyor Hollanda’ya rahmetli dedemle babaannemin yanına. Annem de ondan 3 sene sonra, 18 yaşına basıp babamla evlenince geliyor gurbet ellere. Burada büyük bir şehirde, Türkiye’den birçok memleketten olan gurbetçilerle tanışıyorlar. Ankara Şereflikoçhisar, Yozgat, Kayseri, Konya, Karaman, Sivas, Adapazarı gibi memleketten birçok gurbetçi vatandaşımız var burada. Üstelik çoğu sülaleyi toplayıp gelmiş. Tabii o zaman birçoğu Hollandaca, başka bir deyişle sizin Felemenkçe diye bildiğiniz dili bilmiyorlar. Bundan dolayı da Türkçe sohbet ediyorlar kendi aralarında. Biz de bu köylerini, yurtlarını terk edip gelen ebeveynlerimizin, büyüklerimizin arasında farklı şiveleri, ağızları duya duya büyüdük. “Nörüyon gııı”yı da ilkokul zamanlarımda Kayserili bir okul arkadaşımdan duyup garipsediydim.

Türkçe Sohbet Siteleri

İlkokulda o zamanlar anadilde eğitim var. Bu sebeple biz Türk çocuklarına Türkçe dersine girme seçeneği sundular. Bir tane Denizlili arkadaşım hariç, hepimiz bu derslere girdik. Hepimiz de bu sayede Türkiye Cumhuriyeti’nden ilkokul diplomamızı alabildik ilkokulun son senesinde. Denizlili arkadaşımın babası gerek duymadı o derslere katılmasına. Zaten arkadaşım anadilimizde sohbet muhabbet etmeyi pek beceremezdi de. Bundan dolayı kendisi de istemedi. Üniversite sonrası da Müslüman olan bir Hollandalıyla evlendi. Peki ya eniştemiz Türkçe öğrendi mi dersiniz? Evet, öğrendi canlar. Öyle önyargıyla gitmeye gerek yok hemen. Arkadaşım, hem dinini, hem dilini gayet güzel şekilde kendisi evde kitap okuyarak ve ailesiyle Türkçe sohbet ederek öğrendi. Sonrasında da eşine öğretti. Kendisi Hollandalılaşmadı anlayacağınız. Merak etmeyin canlar, biz burada dinimize, dilimize, örf, adet, gelenek ve göreneklerimize de gayet güzel sahip çıkıyoruz. Kınamızı da biliriz, mevlidimizi de, Ramazan’da oruç tutup Teravih kılmayı da. Gurbet ellerde tek eksiğimiz belki de ezan sesi desek yeridir.

Türkçe Sohbet

Türkçe Chat Siteleri

Şimdi bu makalede ben size hiç Türkçe chat ve sohbet siteleri hakkında bir şey yazmadım diye şaşırıyor musunuz? Hiç şaşırmayın canlar. Benim size tam da anlatmaya çalıştığım aslında yukarda yazanlardı. Peki ya neden mi? Canlar, gurbetçi, Alamancı, Avrupalı diye baktığınız insanlar, kendi aralarında iki kelam Türk dilini konuşmak için nelerini vermezdi bir bilseniz. Okullarımızdaki ana derslerimizden feragat etmemiz mi, ortaokulda Türkçe muhabbet ettiğimiz için yediğimiz cezalar mı dersiniz. Veyahut Türkiye’ye gelince sesimizdeki şiveden veya Avrupa kabalığından mı, ne derseniz deyin. Biz kendi anadilimizde muhabbet etmeyi çok seviyoruz. Bu sebeple de SohbetX’e geliyoruz. Haydi canlar, siz de gelin, beraber Türkçe chat yapalım.

 

Vuslat Vera

Www.sohbetx.net

Yazar: Musty Azad

Görüntüleme: 202 defa

Kategori: Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 02 Şubat 2024

Cevap bırakın