Turkish Chat Siteleri

Turkish Chat Siteleri

Aman bu da ne biçim başlık dediğinizi duyuyorum canlar. Turkish chat siteleri de neymiş? İnsan Türk ya da Türkçe yazar diyorsunuz, değil mi? Ya, aslında haklısınız. Lakin SohbetX için başlık ararken, insanların bu terimler üzerinden çok arama yaptıklarını fark ettim. Demek ki bazı insanlar İngilizce terim olmasına rağmen Türk veya Türkçe sohbet sitesi ararken bunu kullanmaktan gocunmuyor. Olabilir, biz de saygı duyarız, değil mi? Zaten insanın hangi dilde olursa olsun, kendini ifade etmesi aslında zor değildir. Aslında Tarzan’ca tabirle dediğimiz dil bile birçok yerde işe yarar. Size Hollanda’da yaşanmış bir kıssadan hisse anlatayım. 70’lerde bir Türk amcamız, buraya gelen ilk gurbetçilerden yani, yaşıyor bu olayı. Kurban bayramında almış bir çiftçiden bir koyun, binmeye kalkmış otobüse. Otobüs şoförü haliyle kabul etmemiş. Amcamız durmuş, dil de bilmiyor, daha yeni gelmiş. “Warum havhav wel, meemeee niet?” deyivermiş. Yani “Neden köpeğe izin var da, koyuna yok?” demiş sohbet esnasında Turkish-Hollandaca karmaşası halinde 😊

Turkish Sohbet Odaları

Sohbet Odaları içinde bunu anlatırken bir de müziğin evrensel dili vardır ya hani? O geldi aklıma. Yıl 1999. Okulda Hollandalı bir arkadaşım bana “Uynama şikidim şikidim” dedi. Benim şaşkın halimi görünce devam etti üstelik. “Seyni giidii fiiindikkiraaaaaan, yilani delinndennn cıkaraaann, Kadeyriiim, puskullu belaaamm, yakalarsamm mucuk mucuk” dedi. Ne var ki, ben hala şaşkınlıkla bakınıyorum etrafıma. Peki ya bu nerden bilir ki bu parçayı? Tarkan’ın “Kız hepsi senin mi” şarkısının Aaciyipsin albümü çıkalı 5 yıl olmuş. “Şımarık” şarkısının geçtiği “Ölürüm Sana” albümü ise çıkalı 2 yıl. Meğer Laurent Mamimbert parçayı tekrar derleyip Avrupa piyasasına sürmüş. İkisi de Avrupa play listlerinde yerlerini edinmiş. Sıralamaları alta bırakıyorum:

Kız Hepsi Senin Mi                           Şımarık
Belçika                              6.                                                1.
Norveç                               –                                                 2.
Fransa                              10.                                               3.
İsviçre                              22.                                               3.
Hollanda                         32.                                               3.
Almanya                          35.                                               6.
Avusturya                        40.                                             14.
İsveç                                 47.                                               3.

Turkish Music Chat Siteleri

E tabii ki benim Hollandalı arkadaşım o şarkıları bana söyler, değil mi? Sonra hani nerde Turkish Music, yani Türk müziği veya Türkçe müzik diyoruz. Alın işte. Tam da buralarda. Zaten 1997’de Şebnem Paker de “Dinle” parçasıyla Eurovision’da Türkiye’mizi temsil etmiş, Üçüncülüğü kapmıştı hatta. Sonrasında da Sertab Erener “Everyway That I Can”le birinci olmuştu. Biz de SohbetX’in canlı radyosu SenFM’de dinliyoruz bu güzelim Türkçe şarkılarını. Ayrıca DJ olarak da geçmişte az da tanınsa, çok da tanınsa, sesini sevdiğim sanatçıların parçalarını dinleyicilerimize sunmaya çalışıyorum. Bu vesileyle sizi de Turkish Chat Siteleri arasındaki SohbetX’e davet ediyorum. Çıkın çıkın gelin. Beraber Türkçe sohbet ederken Türk müziği dinlemenin keyfini çıkaralım sizinle kısacası.

 

Vuslat Vera

www.sohbetx.net

 

 

Yazar: Musty Azad

Görüntüleme: 210 defa

Kategori: Chat

Yayınlanma Tarihi: 21 Aralık 2023

Cevap bırakın